Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

​Odysseia Destanının Komedi Türünde Bir Yorumu

​Odysseia Destanının Komedi Türünde Bir Yorumu


RC Tiyatro Topluluğu 3 ve 4 Mayıs'ta Suna Kıraç Tiyatrosunda Odysseia'nın benzersiz ve güldürü türündeki yorumuyla büyüleyici ve yaratıcı bir hareketli tiyatro örneği ortaya koydu. 

Kadrodaki 30'dan fazla öğrenci ve beş öğretmen, şekil değiştiren heykeller rolünü oynadılar ve insan figürlerine ek olarak Odysseus'un gemisini, hayvan sürüsünü, deniz canavarlarını ve hatta siklop'ları canlandırdılar.     

Gösterinin başında toga giymiş oyuncular fuayede ve Forum'da heykel kılığına girdiler ve her dakika şekil değiştirdiler, bu arada izleyiciler çaylarını yudumlayıp kurabiye yediler. Sonra oyuncular canlanıp sahneye yürüdüler, Truva Savaşından kesitleri betimlediler, bir yandan da masalcı, kibirli bir İngiliz şivesiyle öyküyü anlattı. Sahnenin yanındaki L12 öğrencisi Roza Mızrak, izleyicilerin görebileceği şekilde rüzgar, fırtına ve çağıltı efektlerini oluşturdu.    

Destanın bu yorumunda, L10 Alp Gürgeç'in canlandırdığı Odysseus, aldatıcı deniz perilerinin çağrısına direnemiyor, onlara gitmek için iplerini kopartıp suya atlıyor. Bunun üzerine diğer oyuncular yeni bir Odysseus seçiyor, bu kez L10 Tan Nazlı bu rolü üstleniyor.

Oyun metnindeki şaşırtıcı değişiklikler izleyicileri kahkahalara boğdu ve oyuncular üstün gösterileriyle büyük beğeni kazandı.   


1  2  

Page 1


 
Yukarı Git