Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

RC Tiyatro Topluluğu ‘Kesik’ Oyununu Sahneledi

RC Tiyatro Topluluğu ‘Kesik’ Oyununu Sahneledi


RC Son Sınıf Tiyatro Topluluğu, 22 ve 23 Şubat tarihlerinde Suna Kıraç Tiyatrosu'nda Mark Ravenhill'in 2006'da yazdığı 'The Cut' (Kesik) eserini sahneledi.

O
yunun başında, devlet hastanesinde çalışan bir doktor (Roza Mızrak) bir hastasının (Fulya Deniz Dal) ısrarı üzerine, isteksizce bir 'kesik' yapar – bu şüpheli geleneksel işlem, karanlıkta özgürlük sağlar, toplumdan ve tarihten bir uzaklaşmadır; bu da doktorda derin bir huzursuzluk yaratır. Bir sonraki sahnede doktorla eşi (Ali Çataltepe) arasında buruk bir diyalog yaşanır; doktor eşiyle ilişkisini tartışmak istemektedir fakat kocası konuyu hep kızlarına, yemeğe ve "Kesiğe" getirir. Son bölümde, hapse düşmüş olan doktor, kızından (Elif Coşkun) günahları için onu cezalandırmasını ister. Doktor zaten aslında bu mesleği yaptığı için uzun zamandır kendisini psikolojik olarak cezalandırmıştır.

İzleyiciyi, cevaplardansa daha çok sorularla karşı karşıya bırakan bu zorlu eserdeki oyuncuların güçlü performansları ve başarılı konuşma teknikleri büyük övgü aldı. Diyalogların birçoğunun iç içe geçişi, karakterler arasındaki kopukluğa, başka bir deyişle "kesikliğe" işaret ediyordu. Oyunun başından sonuna kadar sahnede olan Roza Mızrak olağanüstü bir duygusal derinlik yaratmayı başardı.


 
Yukarı Git